top of page
Search
 • Writer's pictureDilara Unal

ATS nedir? CV'nizle Botları Yenmek İçin 5 İpucu

İş başvurunuza daha fazla geri dönüş almak ister misiniz? Bunun en etkili yolu başarılı ve doğru bir CV hazırlamaktır. İK teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte birçok şirket daha iyi bir işe alım süreci kurgulayabilmek için Aday Takip Sistemleri (ATS) olarak adlandırdığımız çözümleri tercih ediyor. Ancak iş başvurularının %70'inden fazlası ATS’den geçemiyor!


İyi hazırlanmış bir CV hem ATS sistemi tarafından daha kolay okunuyor, hem de başvuruyu inceleyen kişide iyi bir ilk izlenim bırakıyor.
Aday Takip Sistemi (Applicant Tracking System) Nedir?


Aday Takip Sistemi (ATS), işe alımda kullanılan, başvuruları ve işe alım sürecini otomatize eden, aday deneyimini iyileştiren, kullanılan botlarla CV’nin pozisyona uygun olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyen IK yazılımlarıdır.


ATS, bir şirkete yapılan başvurulardaki her CV’yi otomatik olarak tarar ve sisteme yükler. Ardından şirketin belirlediği gereksinimleri karşılayan adayları otomatik olarak sürece dahil eder. Bu tür filtreler genellikle işle ilgili teknik beceriler, eğitim, deneyim ve sertifikalar gibi şeyleri içerir.

Şirketler neden ATS tercih ediyor?


Profesyonellerin %95'i, ATS'nin işe alım süreçlerini iki ana nedenden dolayı geliştirdiğini söylüyor:

 • ATS kullanmak şirketler için çok verimlidir: başvuru yığılmasını azaltır, zaman ve kaynak tasarrufu sağlar.

 • Aynı zamanda ayrımcı değildir: yaş, cinsiyet, din veya ırk gibi faktörlere bakmaz ve daha adil bir ön eleme süreci sunar.

Özgeçmişin ATS tarafından doğru okunamıyorsa, bu büyük ihtimalle CV’nde bir şeyleri değiştirmen gerekiyor demektir. CV’ni sisteme uygun hale getirmek ise çok zor değil. Bu yazımızda nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız:


1- Doğru CV formatını seçin.


Sistemin okuması için en kolay format deneyimlerini en sondan başlayarak sırayla yazmaktır. Bu format, iş deneyimini sayfanın en üstüne koyarak vurgular. Ardından, deneyiminizi en alakalı olandan en az alakalı olana doğru sıralar. Bu format aynı zamanda işe alım uzmanları tarafından da en çok tercih edilendir.


Bir ATS botundan geçmek için özgeçmişini tasarlarken şunlardan da kaçınabilirsin:

 • Logolar

 • Tablolar

 • Görseller, grafikler

 • Sayfa üstbilgisi, altbilgisi

 • Yaygın olmayan başlıklar (Eğitim, Deneyim gibi yaygın kullanımları tercih edin)

 • Hyperlink kullanımı

 • Yaygın olmayan yazı tipleri

2- İlgili anahtar kelimeleri dahil edin.

Deneyiminin başvurduğun pozisyonla ilgili olup olmadığını belirlemek için, ATS yazılımı CV’ni belirli anahtar kelimelerle tarar. Yeni birçok ATS bunun için yapay zekayı kullanır. (RPA - Robotic Process Automation)


Görüşme aşamasına girme şansını artırmak için, iş ilanlarının detaylarını incelemelisin.

Örneğin, bir front-end developer arayan teknoloji şirketi, adayda aradıkları becerileri tanımlamak için iş ilanında şu kelimeleri kullanabilir:

 • Javascript

 • ReactJS

 • CSS

 • Agile / Scrum

 • Takım çalışması

 • Yenilikçi

Bu becerileri not etmen ve bu beceri / yetkinliklere sahipsen özgeçmişinde temel yetenekler ve deneyimler bölümüne eklemen faydalı olacaktır.


3- Tercihen bir, maksimum iki sayfa.


Uzun yıllara dayanan deneyimleri yalnızca bir veya iki sayfada özetlemek herkes için kolay değil. Senin için her deneyimin birbirinden değerli ve daha fazla metnin, görüşmeyi yapan kişiye yardımcı olacağını düşünüyorsun. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. İşe alım yapan IK uzmanları kısıtlı zaman içerisinde birçok başvuruyu incelerken CV’inde sadece belirli becerileri ve deneyimleri arıyorlar ve geri kalan bilgiler çok detaylı olursa, işe alım uzmanları için çok zaman alacaktır. Eğer iki sayfadan uzun ve başvurduğun iş ile ilgili anahtar kelimeleri kapsamıyorsa CV’nin ATS’den geçme olasılığı da düşecektir.


4- Özelleştirilmiş özgeçmişler hazırlayın.


Çoğu aday, tüm yeteneklerini ve deneyimlerini listeleyen tek bir CV’ye sahiptir. Ancak bu temelde çok doğru bir yaklaşım olmayabilir. Her pozisyonun ve işe alım uzmanının arayacağı belirli yetenekler ve deneyimler vardır. Bu nedenle özgeçmişinin başvurduğun pozisyona uygunluğundan emin olmalısın. Başvuru yapmadan önce pozisyonun gereklilikleri ve sorumluluklarını barındıran, ilgili pozisyona göre özelleştirilmiş bir CV ile başvurarak avantaj sağlayabilirsin.


5- Uygun dosya türünü seçin.


PDF formatı evrenseldir ve birçok ATS yazılımı tarafından en kolay okunan formattır. Ayrıca özgeçmişinin tasarımını ve biçimini korumak için de harikadır. PDF dışında MS Word kullanmak da oldukça yaygın ancak Jpeg, Png gibi formatlardan kesinlikle kaçınmalısın, çünkü formatlar ATS tarafından okunamaz. Başvurunun baştan elenmesine yol açabilir. İlanda aksi belirtilmiyorsa, başvurularını PDF formatında yapmaya dikkat etmelisin. Microsoft Office'e sahip değilsen Google Docs ile de CV’ni yaratıp istediğin formatta indirebilirsin.


Daha fazla bilgi için bizi takip edin 👍2,810 views1 comment

1 Comment


sezgin ildeş
sezgin ildeş
Apr 09, 2022

Teşekkür ederim önem bir içerik ve pek bilinmeyen bir konu.

Like
bottom of page